Kullanılan İmplant Üstü Sabit Protezler Nedir?
Sabit protezler tek veya bir kaç diş eksikliğinde estetik ve fonksiyon kaybını tamamlamak için yapılan ve sadece hekim tarafından takıp çıkarılabilen protezlerdir. Ağzınızda eksik dişlerin yerini tamamlamak üzere yaptıracağınız sabit protezinizde, köprüye destek olacak sağlıklı dişlerinizden de bir miktar küçültme yapılarak köprü protezi yapılabilir. Ancak implant – implant arası sabit protez yaptırdığınızda sağlıklı dişlerinize hiç bir şekilde dokunulmaz.


İmplant Üstü Hareketli Protezler Nedir?
Dişsiz çenelere uygulanan implantların, protezlerde bu yapılara uygun yuvalara girmesiyle yapılan protezlere implant üstü hareketli protezler denir. Tam dişsiz ağızlarda protezlerin tutmadığı durumlarda, ağızda protez kaynaklı yaralar oluştuğunda, İmplant üstü hareketli protezler tercih edilmelidir. Özellikle alt çenede total protez kullanmak zorunda kalan hastaların protezlerinin hareketliliği engellenmiş olur. Total protez kullanmaya alışamayan hastalar özelllikle alt protezlerini implanttan destek alarak kullanabilirler.

 

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. İster tek diş, isterse de birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vakada implant kullanılabilir. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkiler. Ayrıca, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulanmasını engelleyici bir üst yaş limit yoktur. Ancak, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda uygulanması tercih edilmeyebilir. Uygun anestezi yapıldıktan sonra uygulanan implantın kemik ile tam birleşmesini (osteointegrasyon) sağlamak için iyileşme dönemi için 3-6 ay beklenmesi gerekir.
 

Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar :  Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı vuruk ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi şeklinde de kendini gösterir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar : Üst Protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına sebep olabilmektedir.

Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar : Bu hastaların şikayeti kroşelerle (kancalarla) tutunan protezin çirkin görüntüsü ya da köprü yapabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

Tek Dişini Kaybetmiş Hastalar : Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu 2 dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. Nedenini isterseniz tam olarak yazabiliriz ama kimse okumuyor.

 
İstanbul İmplant Oral Dent Ağız - Diş Sağlığı Merkezi @2001 - 2013 ucuz implant diş fiyatları kaliteler doğrultusunda esneyerek sgk diş implant modelleri daima uygulanan 7/24 merkezi olarak Kadıköy - Şişli kliniklerimiz bayramda tatil hizmete açık olmaktadır.